Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

ı

Click to get Flash Player
Get Adobe Flash player

or try to enable JavaScript and reload the page

Untitled Document

Kimler Başvurabilir

Başvuru sahibinin:

  • 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
  • Lise veya dengi bir eğitim almış olması, lise eğitimi yoksa son beş yıl içinde ön hazırlık gerektiren bir işte iki yıl süreyle çalışmış olması yeterlidir.
  • Başvuru için herhangi bir yaş sınırı olmadığı gibi ingilizce bilme gerekliliği de yoktur.

Çekilişi kazanan başvuru sahibi evli ise eşi ve çocukları da greencard almaya hak kazanacaklarından evli çiftlerin ayrı ayrı başvurarak şanslarını iki katına çıkarabilirler.

Ayrıca, High Admission olarak adlandırılan aşağıda sıralı ülkelerin vatandaşları GreenCard çekilişine katılamazlar:

  • Kanada, Çin, Kolombiya, El Salvador, Dominik Cumhuriyeti, Haiti, Hindistan, Jamaika, Meksika, Pakistan, Filipinler, Güney Kore, İngiltere, Vietnam.

Bununla birlikte piyangoya katılma hakkına sahip olmayan bir ülkede doğmuş iseniz, eşiniz veya ebeveyninizden bir tanesi uygun olan bir ülkede doğmuş ise hala piyangoya katılma hakkınız vardır.

GreenCard'ın avantajı nedir?

Yeşil karta sahip olmak, size oturma, calışma (işe girme, iş kurma) ve eğitim hakkı verir. Yeşil kart sahibi kendi ailesi icin (anne, baba, kardeşler) de sürekli oturma izni talebinde bulunabilir. Aynı şekilde yeşil kart sahibi INS tarafindan doğallastırmaya tabi tutularak ABD vatandaşı olabilir.

 

Başvuru Tarihi nedir?

2010 başvuruları 1 Ekim 2008 - 1 Aralık 2009 tarihleri arasında internet üzerinden elektronik başvuru yöntemiyle yapılacaktır. Bu süreden once GreenCard-Cekilisi.com sitesinden her zaman başvuru yapabilirsiniz.

 

Ailenin her ferdi için fotograf ve imza gerekli mi, yoksa sadece aile reisinin fotografı yeter mi?

Başvuru formunda ismi bulunan tüm şahısların arkasına isim ve doğum tarihi yazılı fotografları gereklidir. Bu fotograflar ayrıca digital ortamda da gönderilebilir. Fotoğrafların arka zemininin açık olması ve aynı zamanda yüzünüzün seçilir olması gerekmektedir. Fotoğraf boyutlarının 5x5 sm çapında  olması terchih edilir

 

Bir kereden fazla başvurabilir miyim?

Hayır. Kanun, her kayıt döneminde, her şahsın sadece bir başvuruda bulunmasını öngörmektedir. HER ÇEKİLİŞ DÖNEMİNDE BİR BAŞVURUDAN FAZLA SAYIDAKİ BAŞVURU, OTOMATİK OLARAK BAŞVURUNUZUN GEÇERSİZ OLMASINA NEDEN OLACAKTIR. Bununla birlikte, her aile iki başvuru gönderebilir. İlk başvuru, gerekli nitelikleri taşıyan eşlerden biri adına yapılmalıdır İkinci başvuru, gerekli nitelikleri taşıyan eşlerden diğeri adına yapılmalıdır Eşlerin biri piyangoda kazanmış ise diğer eş ve çocukları otomatik olarak hak kazanacaktır.

  Başvuru Ücreti Ne Kadar?

iYesilKartAl.com 'da Green Card Başvuruları için yıllık 25 ila 35 TL ücret almaktadır. Başvuru süresi arttıkça ücret azalmaktadır.

 

  Nasıl ve Ne zaman çekiliş yapılacak?

Alınan eksiksiz tüm başvurular, Amerikan hükümeti tarafından altı coğrafik bölgeye ayrılacak ve tek tek numaralandırılacaktır. Çekiliş zamanı açıklanmamakla beraber bir sonraki senenin Mayıs-Temmuz ayları içerisinde kazanan talihlilerin adreslerine formlar gönderilecektir.

 

Ailenin her ferdi için fotograf ve imza gerekli mi, yoksa sadece aile reisinin fotografı yeter mi?

Başvuru formunda ismi bulunan tüm şahısların arkasına isim ve doğum tarihi yazılı fotografları gereklidir. Bu fotograflar ayrıca digital ortamda da gönderilebilir. Fotoğrafların arka zemininin açık olması ve aynı zamanda yüzünüzün seçilir olması gerekmektedir.

  Eşler ayrıca mı, beraber mi başvurmalı?

Her aile iki başvuru gönderebilir. Eşlerin biri piyangoda kazanmış ise diğeri otomatik olarak hak kazanacaktır. GreenCard-Cekilisi.com'dan yapılacak başvuruda eş için sadece ek olarak 5 TL ödenmesi yeterli olacaktır. Tek yapacağınız Evli bölümündeki kutucuğu işaretlemek.

  Kazandığımı nasıl öğreneceğim?

Başvurunuz seçildikten sonra, Amerikan Hükümeti sizi hemen taahhütlü veya ekspres postayla haberdar edecektir. Tüm bilgilendirme mektuplarının kayıt dönemi sona erdikten yaklasık yedi ay sonrasına kadar gönderilmesi beklenmektedir.

Kazanırsam ne yapmam gerek?

Başvurunuzun kabul edildiğini bildiren mektubu alır almaz size verilen talimatları takip etmeli ve Amerika Birleşik Devletleri dışında yaşıyorsanız ülkenizdeki konsolosluk veya büyükelciliğe, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşıyorsanız INS'ye (Immigration and Naturalization Services) başvurmalısınız. Kanun gereğince, kazanan adaylar vize icin SADECE İLGİLİ MALİ YIL İÇİNDE BAŞVURABİLİRLER

Greencard-cekilisi.com sadece piyango çekilişine katılım esnasında değil, çekilişte kazananlara vize, barınma ve çalışma konularında da danışmanlık hizmeti vermektedir.

  Green Card'ın ABD'de eğitimime faydası olur mu?

Evet. Green Card sahiplerinin burs ve kredi alma şansı yükselmektedir. Ayrıca Eyalet üniversitelerinde green card sahiplerine uygulanan okul ücretleri yabancı öğrenci statüsündeki öğrencilere uygulanandan daha düşüktür. Bunun yanında green card sahiplerinin çalışma izni olduğu için part-time işlerle de eğitim masraflarının bir bölümünün karşılanabileceği unutulmamalıdır.

  Green Card çekilisini kazanmam halinde T.C. vatandaslığımı kaybeder miyim?

Hayır. Green Card kazanmanız T.C. vatandaşlığınızı kaybetmenize yol açmaz.

  Amerika'da yerleşik bulunan yabancılar da başvurabilir mi?

Kişi ister Amerika Birleşik Devletlerinde, ister dışarıda yaşasın, başvurma hakkına sahiptir.

  Green Card Amerika'da iş bulmamda yardımcı olur mu?

Green Card sahibi olmak size istediğiniz işte ve yerde kalma ve çalışma hakkı sağlar, fakat Amerikan Hükümeti piyangodan Green Card çıkan kişilere özel olarak böyle bir yardımda bulunmaz.

 

 
.

Başvuru Durumu Sorgulama
Daha Önce YesilKartAl.com üzerinden başvuru yaptıysanız e-mail adresinizi girerek başvuru durumunuz ile ilgili bilgi alabilirsiniz

Mail GirinizGeçerli Mail Giriniz

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Copyright © 2009-2017 YesilKartAl.com - Sitemizde Kullanılan Tüm Logo ve Markaların hakları sahiplerine aittir